W dniach 30 i 31 sierpnia 2024r przychodnia będzie zamknięta. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego. W pozostałe dni sierpnia przychodnia będzie czynna w normalnych godzinach pracy.

Okulista, ortoptysta, optometrysta, optyk – czym dokładnie się zajmują?

 

Często zdarza się, że nazwy zawodów ekspertów od wzroku są mylone i używane zamiennie, co może prowadzić do nieporozumień, gdy szuka się właściwej pomocy. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, warto dokładnie poznać, kim są specjaliści tacy jak okulista, ortoptysta, optometrysta oraz optyk i jakie mają kompetencje. W niniejszym artykule wyjaśniamy, jaka jest różnica między tymi profesjami i w jakiej sytuacji należy zgłosić się do każdego z nich.

 

Kim jest okulista?

 

To lekarz, który ukończył studia medyczne oraz specjalizację z zakresu okulistyki. Jego głównym zadaniem jest diagnozowanie i leczenie chorób oczu, m.in. zaćmy i zapalenia rogówki, schorzeń siatkówki, oraz leczenie urazów oka. Okulista przeprowadza różne procedury diagnostyczne, takie jak badanie dna oka czy pomiar ciśnienia śródgałkowego. Do jego obowiązków należy również podejmowanie decyzji o leczeniu farmakologicznym bądź chirurgicznym, jeśli zajdzie taka potrzeba. W przypadku konieczności przeprowadzenia operacji to właśnie okulista jest odpowiedzialny za jej wykonanie.

 

Czym zajmuje się ortoptysta?

 

Ten zawód medyczny  wymaga ukończenia szkoły policealnej w dziedzinie ortoptyki, zdania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, i uprawnia do używania tytułu: dyplomowany ortoptysta/ortoptystka. Absolwent tej szkoły zajmuje się diagnozowaniem oraz nieoperacyjnym leczeniem zaburzeń widzenia i ruchomości oczu takich jak zez i  niedowidzenie a także innych zaburzeń widzenia obuocznego ( nieprawidłowa akomodacja i konwergencja, nieprawidłowa fiksacja i korespondencja  siatkówkowa) . W zakres obowiązków ortoptysty wchodzą specjalne badania diagnostyczne, które pozwalają mu ocenić stan widzenia obuocznego oraz funkcjonowanie mięśni gałek ocznych. Na ich podstawie dobiera odpowiednie metody leczenia. Mogą one obejmować m.in. terapię ortoptyczną, czy stosowanie specjalistycznych okularów. Ponadto ortoptysta współpracuje z lekarzem okulistą.

 

Jakie obowiązki należą do optometrysty?

 

By rozpocząć pracę w tym zawodzie, należy ukończyć studia magisterskie lub podyplomowe w zakresie optometrii. Profesja ta skupia się na diagnozowaniu i korekcji wad wzroku za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Optometrysta zajmuje się przeprowadzaniem badań refrakcji, ocenia ostrość wzroku oraz funkcjonowanie oczu. W oparciu o nie dobiera odpowiednie szkła kontaktowe korekcyjne bądź korekcję okularową. Tym samym może wypisywać recepty na soczewki oraz okulary, a także kierować do innych specjalistów, jeśli zauważy u pacjenta zmiany chorobowe wymagające wdrożenia odpowiedniego leczenia. Optometrysta nie ma uprawnień do diagnozowania oczu ani wykonywania operacji oczu.

 

Co wchodzi w zakres obowiązków optyka?

 

Osoba, która pracuje w sklepie optycznym powinna mieć co najmniej wykształcenie średnie. Do jego zadań zalicza się wykonanie okularów na podstawie recepty wystawionej przez optometrystę lub okulistę waz z doborem opraw okularowych. Ponadto optyk zajmuje się również naprawą uszkodzonych okularów oraz dostosowywaniem ich do potrzeb pacjenta. W swojej pracy korzysta z różnych narzędzi, takich jak frezy, rozwiertaki, gwintowniki czy cęgi optyczne. Optyk może prowadzić własny salon, w którym oferuje szeroki wybór opraw okularowych oraz akcesoriów, jak np. płyny do czyszczenia szkieł czy etui do okularów korekcyjnych oraz przeciwsłonecznych.

 

Główne różnice między zawodami zajmujących się narządem wzroku

 

Chociaż wszystkie profesje wymagają posiadania wiedzy na temat chorób oczu, to jednak tylko okulista ma uprawnienia do leczenia oraz przeprowadzania operacji. Ortoptysta również może podjąć się leczenia zaburzeń widzenia, ale wyłącznie metodami nieoperacyjnymi  poprzez terapię ortoptyczną. Warto pamiętać, że każdy z tych zawodów pełni inną rolę w dbaniu o zdrowie oczu i współpracuje ze sobą, aby zapewnić pacjentom kompleksową opiekę.

Rola specjalistów od wzroku Zrozumienie zakresu działalności okulisty, optometrysty, optyka i ortoptysty pozwala na umówienie się na wizytę do specjalisty odpowiedniego do konkretnego problemu ze wzrokiem. Wybór właściwego eksperta przyczynia się szybszego postawienia diagnozy. W razie potrzeby, po konsultacji i odpowiednich badaniach, można także szybciej wdrożyć właściwe procedury lecznicze lub rehabilitacyjne. Ponadto dzięki regularnym kontrolom możliwe jest wcześniejsze wykrycie schorzenia, co umożliwia natychmiastową reakcję

0
Feed

Zostaw komentarz